Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Yan Flüt Seçimi

Yan flüt, başta klasik müzik olmak üzere bir çok müzik tarzında sesini çok duyduğumuz bir müzik aletidir. Çok karakteristik ve insana huzur veren bir sesi olan bu enstrümanı çalmak bir çok kişinin hayali. Bir yan flüt kursuna katılacaksanız ve yan flüt almak istiyorsanız, yan flüt kursu İzmir eğitmenlerimiz tarafından yazılan bu yazı ile, yan flüt nedir? Yan flüt önerileri ve yan flüt alınırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

zj4l3siYan flüt, üflemeli çalgılar ailesindendir. Genel olarak metalden yapılsa da ahşap malzemelerden yapılmış yan flütlerde vardır. Klasik müzik orkestralarında ve bandolarda oldukça sık kullanılır. Pikola ve alto flüt ismiyle anılan enstrümanlar yan flüt ailesindedir. Pikalo flüt normal yan flütün yaklaşık yarası kadardır, alto flüt ise normal yan flütten daha büyüktür. Bu flütler arasındaki fark sesin pesliği ve tizliğidir.

Flüt seçimi yaparken en önemli nokta, alacağınız yerin güvenilir ve bilindik bir yer olmasıdır. Ayrıca ikinci el flüt almakta, hem sağlık açısından hem de flütün ömrü açısından tavsiye edilmez.

Flüt alırken dikkat etmeniz diğer bir önemli nokta ise flütün herhangi bir çatlak, kırık yada darbe almamış olması gerekir. Flütü bir mağazadan almış olsanız bile kutusunun içerisinde hasar görmüş olabilir. Bu yüzden almadan önce iyice kontrol etmenizde fayda var.  Ayrıca flüt almaya bu konuda bilgili güvendiğiniz biriyle gitmeniz faydalı olacaktır.

Şimdi geldik fiyatlara; başlangıç için 350-1000 tl arasındaki flütler yeterli olacaktır. Ancak almadan önce alacağınız flüttün markasını iyice araştırmalısınız.

Yan flüt kursu eğitmenlerimiz bu günkü yazımızda sizlere yan flüt seçimi konusunda birkaç ufak tavsiyede bulunmak istediler. Eğer ilgileniyorsanız daha önceden yazmış olduğumuz “Yan Flütün Orkestradaki Yeri” başlıklı yazımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yan Flüt İle Beatbox’ın Muhteşem Buluşması

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0507 133 95 10