Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Tarihteki En Eski Gitar

Hiç ilk gitar nasıl yapılmış diye merak ettiniz mi? Gitar hakkında bilgi edinmek için gitarın tarihçesini biraz inceledik ve tarihteki ilk gitarın neye benzediğini, nasıl bir şey olduğunu araştırdık. Kısaca sizleri de bilgilendireceğiz.

ilk-gitar

Gitar hepimizin bildiği gibi perdeleri olan birçok alternatif versiyonu olan telli bir çalgıdır.Pek çok farklı ağaçtan yapılır ve yapıldığı malzemeye göre kalitesi değişir. Peki ilk gitar hangi malzemeden yapıldı?

Gitarın ne kadar eski olduğu hakkında birçok varsayım bulunmaktadır. Asur’lar ve Hitit’lerin eski kalıntılarında gitara benzer telli çalgılar görülmüştür. İran dan Araplara oradan da Avrupa’ya geçtiği düşünülmekte.

Latin gitarları 12. asırda görülmüştür. 15. yüzyılda ise ”Mandora” ismini almıştır. Tarihte ilk olarak 14. asırda guitern diye bir sazdan bahsedilmektedir. 1500′ lü yılların sonlarında gitar algısı yavaş yavaş oturmaya başlamıştır.

Gitarın günümüze benzer ilk örnekleri İspanyada ortaya cıkmıştır. Daha önceki gitarlar  4 tele sahiplerdi. Daha sonra gitara 5. tel takıldı ve perde sayısı arttırıldı.

19. yüzyıl gitar için önemli bir eşikti. Gitarın biçiminde birçok değişikliğe gidildi. Sesinin arttırılması için birçok değişiklik yapıldı.Gövde genişletildi, derinliği azaltıldı.Vidalı burgular takıldı, perde sayısı tekrar arttırıldı.19. yüzyılda birçok İspanyol gitarist yetişti. Folk ve cazda kullanılan gitarlara çelik teller takıldı.

Ve 1920′ ler de elektro gitar doğdu ve o yıllardan günümüze gitar bugünkü halini alarak geldi. Fotoğrafta; Dünya üzerinde en eski bulgulara sahip gitar çeşidini görebilirsiniz.

Ayrıca gitar çalmaya yeni başlayanlar için ”Gitar Çalmaya Yeni Başlarken Hangi Gitarı Seçmeliyim” adlı konumuza bakabilirsiniz

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0507 133 95 10