Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Şan Dersinde Neler Yapılır ?

Şan eğitimi çoğu insanın kulağının aşina olduğu fakat içeriğinin bilinmediği bir ses tekniğidir. Şan Dersi İzmir olarak bu yazımız şan dersi hakkındaki yanlış bilgileri gidermek ve ön yargıları kırmak amacıyla yazılmış olup sizlere  bu konuda fayda sağlamasını umuyoruz.

Şan dersi sesin doğru kullanımı ve doğru tekniğin insanda yer etmesi için gereklidir. Genel yargı olarak şan dersi şarkı söylemek olarak bilinse de asıl amacı doğru nefes almak ve ses perdelerini doğru kullanmak denilebilir. Şan eğitimini verecek kişinin uzman olması, tekniğin doğruluğu açısından çok önemlidir. Şan eğitimini yanlış teknikle öğrendiğinizde, doğru teknikle değiştirmekte çok zorlanırsınız.  Şan dersi genellikle haftada bir günden ayda 4 kez yapılan bir çalışma türüdür. Şan dersi fiyatları ise değişiklik gösterir. Şan dersi İzmir olarak bu eğitimin içeriğinde ne gibi alıştırmalar yapıldığı  hakkında size bilgiler vereceğiz.

san-dersinde-neler-yapilir

Şan dersi eğitiminin içeriğine girecek olursak ilk adım olarak  nefes egzersizleri karşımıza çıkıyor. Eğer şan dersi almaya karar verirseniz ve ilk derslerde neler olacak diye düşünüyorsanız karşılaşacağınız ilk şey nefes egzersizleridir. Bilinçsiz olarak aldığımız nefeslerin aslında yanlış olduğunu ilk derslerde öğreneceksiniz. Doğru nefes almanın yollarını ve diyafram nefesini daha çok ve güçlü kullanıldığını göreceksiniz. Doğru nefes bize ses tonun verimli kullanmayı ve ses tellerine zarar vermeden tüm genişlikten faydalanmayı sağlamaktadır. Kısacası sizi daha bilinçli bir şekilde şarkı söylemeyi gösterecektir.

Şan eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

İkinci adım olarak ileriki safhalarda neler ile karşılaşacağınızdan bahsedelim. Doğru nefes egzersizleri yanında karşınıza yeni çıkacak yöntemlerden biri de piyano eşliğinde doğru sesleri çıkarmak olacaktır. Birçok ses çıkarma tekniği ile piyanoda hocanızın bastığı notaları doğru bir şekilde çıkararak sesinizi müzik kulağınızı geliştirmeye başlayacaksınız.

Üçün adım olarak da ilk iki egzersizlerimiz devam ederken şarkı seçimi ve şarkıların çalışılmasını ekleriz. Şan dersinde ileriki seviyelere geldiğinizde karşılaşacağınız  yeni yöntem bir repertuarın belirlenmesi ve bu repertuara çalışılmasıdır. Hocanızla beraber sesinize, tarzınıza uygun şarkılar seçerek ve bu şarkılara çalışılması üçüncü kademe olarak şan dersinde karşınıza çıkacaktır.

Sizlere şan dersinin içeriğinden kısaca bahsettik. Birazcık da olsa sizleri bu ders hakkında  bilgilendirmeye ve cesaretlendirmeye çalıştık. Şan eğitimi almanız için mutlaka şan öğrencisi veya müzisyen olmanız gerekmez, tiyatro gibi sahne sanatlarında aktif görev alan insanlarında şan dersi almaları yararlıdır.Bütün bunların yanında stres atmak, rahatlamak, depresyonun üstesinden gelmek içinde şan dersleri alındığı gözlemlenmektedir. Daha detaylı bilgi almak için Erturgut Sanat Merkezi iletişim linkimizi tıklayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0507 133 95 10