Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Saksafon Türleri

Heybetli görüntüsü ve can alıcı renkleriyle saksafon, üflemeli çalgılar ailesinde en çok dikkat çeken enstrümanlardan biridir. Tıpkı klarnet gibi saksafonun da farklı türleri mevcuttur. Türler arasındaki temel fark, büyüklükleri ve verdikleri sesin kalınlıklarıdır.

Saksafon kursu İzmir eğitmenlerimizin hazırladığı bu yazıda; Saksafon Türleri, Saksafon Nedir?, Alto Saksafon, Tenor Saksafon, Soprano Saksafon hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

rkcx0lu

Saksafonlarda en kalın sesleri çıkaran gruba bariton saksafonlar, kalın sesleri çıkaran gruba tenor saksafonlar, orta sesleri çıkaran gruba alto saksafonlar ve en ince sesleri çıkaran gruba da soprano saksafonlar denir.

Nasıl ki gitara yeni başlayanlar için ‘Klasik gitarla başlamak zorunludur’ diye bir yanlış bilgi varsa saksafonlarda da buna benzer bir durum vardır. Birçok kişi saksafona başlamak için alto saksafonların uygun olduğunu düşünür ancak bu büyük bir yanılgıdır. Saksafon çalmaya hangi saksafonla başlayacağınıza karar verirken hangisinin sesinin sizi daha çok etkilediğini düşünmek daha doğrudur. Tabii ki büyüklüklerine bağlı olarak da hangisini daha rahat çaldığınız başlangıç için önemlidir.

En çok kullanılan saksafon türleri kalından inceye bariton, tenor, alto ve soprano saksafondur. Bariton ve alto saksafonlar mi-bemol diye de anılır. Bunun nedeni bu saksafonlarda karar sesinin mi-bemol olmasıdır. Tenor ve soprano saksafonlarda ise karar sesi si-bemoldür. Ayrıca ses aralıklarında da farklılıklar vardır.

Bu yazıyı saksafon çalmaya yeni başlayacaklar için saksafon türleri hakkında fikir sahibi olabilmeleri adına yazdık. Eğer siz de saksafon çalmaya başlayacaksınız sanat evimizi ziyaret edip konusunda uzman saksafon kursu eğitmenlerimizden yardım alabilirsiniz.

Eğer ilgileniyorsanız daha önceden yazdığımız ‘Trompet bakımı ve temizliği’  başlıklı yazımıza  bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Aşağıda Eğlenceli Bir Video Sizleri Bekliyor…

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0507 133 95 10