Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Saksafon Hakkında Merak Edilenler

Karakteristik sesi ve heybetli görüntüsü ile saksafon çalmak oldukça zevklidir. Büyük orkestraların, bandoların, jaz ve blues tarzın vazgeçilmez enstrümanıdır saksafon. İzmir saksafon kursu eğitmenlerimiz bugünkü yazımızda siz değerleri blog okuyucularımız için saksafon hakkında genel bilgilere yer verdiler. Saksafon çalmak ve saksafon dersleri hakkında bazı soru işaretlerini gidermeye çalıştılar.

saksafon

Saksafon Hakkında

1840’ların başında Paris’te Belçikalı klarnet sanatçısı ve üreticisi Antoine-Joseph Sax tarafından bulunmuş üflemeli bir çalgıdır. Doğru kullanımı saksofon değil saksafondur ve “Sax’ın sesi” anlamına gelmektedir. Sax yıllarca babasının fabrikasında çalışmıştır bu esnada oplicleide çalgısına klarnet ağızlığı ekleyerek saksafonu bulduğu düşünülmektedir. 1846’da patentini aldıktan sonra ki 20 yıl boyunca sadece Sax’ın fabrikasında üretilen bu çalgı klasik batı ve ordu müziğini hedeflemesine rağmen caz gibi birçok türün vazgeçilmezi olmuştur ve bu yüzden 1866’da patent süresi dolduktan sonra birçok fabrikaca üretilmiştir.

Çoğunlukla pirinçten yapılıp saydam vernik, altın veya gümüşle kaplanır. Saksafon üfleme kısmı ile klarnete, tuş sistemi ile de flüte benzer. Saksafon geniş bir aileye sahip enstrümanlardan birisidir.  En küçükten en büyüğe saksafon çeşitleri; soprano, alto, tenor, bariton, bas ve kontrabas dır.

Saksafon Çalmak Zor Mudur?

Diyafram, dil atma ve parmak pozisyonlarını bir kez kavradıktan sonra saksafon çalmak çok kolay ve eğlencelidir. Belirli egzersizlerle düzenli çalışırsanız en kısa sürede notaların yerlerini öğrenir ve şarkılar çalmaya başlarsınız.

Saksafon Çalmak için Bir Yaş Sınırı Var mıdır?

Saksafon çalabilmek için saksafona hakim olmanız yeterdir. Fiziksel özellikleriniz saksafonu tutmak ve parmaklarınızla nota tuşlarına dokunmak için yeterli ise saksafon çalabilirsiniz.

Saksafon nasıl seçilir?

Bir çok saksafon türü vardır. Bunlar arasında ki temel fark oktavdır. Yapacağınız müzik türüne bağlı olarak saksafonunuzu tercih edebilirsiniz. Saksafon tercihi konusunda daha detaylı bilgi almak için daha önceden yazdığımız “Saksafon Türleri” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Saksafon Kurs ücretleri Ne Kadardır?

Kurs ücretlerimiz merak ediyorsanız bizi 0536 328 25 83 numaralı telefondan arayabilir, mesaj atabilir, ya da bizzat gelip Espas Sanat Merkezi’nde ziyaret edebilirsiniz.

Saksafonun güzel sesini Elvis Presley’nin Can’t Help Falling in Love with you şarkısından dinleyelim isterseniz..

 

 

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0533 590 34 55