Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Piyano Çeşitleri

Sesiyle ve ihtişamlı görüntüsüyle kendine hayran bırakan piyanonun çıkış yeri İtalya, Florensa’dır. 1700’lü yıllarda İtalya Floransa’da ilk piyano Bartolomeo Cristofori tarafından yapılmıştır. 1732 yılında hayatını kaybeden Cristofori, ölümüne kadar 20 civarında piyano üretmiştir.

Daha sonra Avrupa’nın farklı yerlerinde farklı mühendis ve müzik aleti yapımcıları piyano üzerinde değişiklikler yaparak piyanonun gelişmesine katkıda bulundular . Piyano mekanizması temel mantık olarak aynı kalsa da günümüzde pnömatik piyanolardan, elektronik piyanolara kadar çok çeşit piyano görmek mümkün. Piyano dersi İzmir eğitmenlerinin hazırladığı bu günkü yazımızda da piyano çeşitleri, kuyruklu piyano, konsol piyano, elektronik piyano ve akustik piyano ile elektronik piyano arasındaki farklar hakkında bilgilere yer verdik.

piyano-cesitleri

 

 

Kuyruklu Piyano:

Kuyruklu piyano ismini arka tarafa doğru kuyruk şeklinde uzamasından alır. Büyüklüğü ile asaleti temsil eden bu müzik aleti daha çok konserlerde karşımıza çıkar. Telleri ve armoni tablosu yataydır. İçerisindeki mekanik yapının daha büyük hacim kaplaması ile daha güçlü sese ve akustik performansa sahiptir. Fiyatları da diğer piyano çeşitleri ne göre daha fazladır. Büyüklüğü her yerde kullanımını sınırlar. Kuyruk büyüklüğüne göre tam kuyruk, yarım kuyruk, çeyrek kuyruk gibi boyutları mevcuttur.

kuyruklu-piyano

Konsol (Duvar) Piyano:

Konsol piyanoyu kuyruklu piyano’dan ayıran en temel fark mekanizmanın düşey olarak konumlandırılmış olmasıdır. Buda konsol piyanonun daha küçük boyutlarda olmasını sağlar. Daha çok evlerde kullanılan bu akustik piyano, genellikle ahşap malzemelerden üretilir.

duvar-piyano

Elektronik Piyano:

Günümüzde en çok kullanılan piyano türüdür Elektronik Piyano dur. Bu piyanolarda ses mekanik kuvvetler ile çalışan bir mekanizmada değil, elektronik bir ortamda elde edilir. Ancak teknolojinin gelişmesi ile çıkartılan ses yüzde yüz akustik olamasa da, akustik piyano performansına çok yakın olabilmektedir. Ayrıca tercih edilen elektronik piyanoya göre de tuş ve pedal hassasiyeti akustik piyanolara çok benzeyen elektronik piyanolar bulmak mümkündür. Akustik piyanolar kadar ağır bakımları yoktur ve taşıması genelde daha kolay olmasından dolayı daha çok tercih edilen bir piyano türleri ndendir.

elektronik-piyano

 

 

 

 

 

 

 

 

Bugünkü yazımızda piyano çeşitleri hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Eğer etrafınızda minik bir müzik sevdalısı varsa, daha önceden yazmış olduğumuz “Çocukların Gelişmesinde Piyanonun Önemi” başlıklı yazımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Piyano Çeşitleri Hakkında Faydalı Bir Video Umarız İşinize Yarar…

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0533 590 34 55