Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Oyuncu Olmak İsteyenler İçin 5 Özel Öneri

Oyunculuk yapmak bir çok kişinin içinde kalmış hayalidir. Bu hayale ulaşmanın yeri ve zamanı  yoktur. Oyuncu olmak istiyorsanız bu işe bazı ufak tüyolarla ilk adımlarınızı atabilirsiniz. Tiyatro kursu İzmir eğitmenlerimiz sizler için oyunculuk hakkında önerileri 5 başlıkta topladı. Bu başlıklar ile oyunculuk eğitimi hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

qa4q6jn

1- İyi Bir İzleyici Olun

Eğer iyi bir oyuncu olmak istiyorsanız işe iyi bir izleyici olarak başlamalısınız. Burada kastettiğimiz şey sadece dizi ve filmleri ya da diğer oyuncu iyi izlemek değil yalnızca. Hayatınızdaki her olayı, çevrenizdeki tüm insanları ve duygularını iyi izlemelisiniz. İnsanların olaylara karşı verdikleri tepkiler, jest ve mimikleri sizin oyunculuk esnasında bunu daha doğal gösterebilmeniz için çok önemli.

2- Çocuk Gibi Öğrenin

Bir insan hayata ilk adımını attığında öğrenmeye başlar. Çevresindekileri izler ve her şeyi çevresindeki insanlardan öğrenir. Hayat bir oyunsa eğer, biz insanlarda bu oyunda oynayan oyuncularsak rolümüzün hakkını vermemiz neyi ne kadar iyi öğrendiğimizle alakalı. Hani demezler mi hep eğitim küçük yaşta başlar diye. Bir çocuk gördüğü her şeyi hafızasına atar ve o bilgiler bilinçaltında saklanır. Daha sonra olaylar karşısında istemsiz tepkiler bilinçaltından çekilen bilgiler ile gerçekleşir.

3- Diksiyonunuzu Geliştirin

Oyunculuk için en önemli konulardan birisi de diksiyondur. Jest ve mimikleriniz ne kadar iyi olursa olsun, eğer ses tonunuz ile aktarmak istediğiniz şey arasında kopukluk varsa vermek istediğiniz duygu seyirciye ulaşmayacaktır. Diksiyonunuzu geliştirmede yardımcı olacağını düşündüğümüz başka bir yazımıza da “Diksiyon ve Güzel Konuşma Egzersizleri” buradan ulaşabilirsiniz.

4- Taklit Yapın

Taklit yapmak çoğu zaman insanlar için itici bir şey gibi gelir. Ancak siz tv karşısında izlediğiniz filmdeki bir karakterin taklitini yapabilirsiniz. Yada çevrenizde taklitini yapmanızdan rahatsız olmayacak birisinin taklitini. Taklit yapmak oyunculuk eğitimi için çok temel ve en pratik egzersizlerden birisidir.

5- Öğrendiklerinizi Hayatınızın Bir Parçası Haline Getirin

İyi bir izleyici olmak, hayata çocukların bakış açısından bakmak, diksiyonunuzu geliştirmek ve taklit yapmak. Tüm bunlar hayatın her anında yapılabilecek şeyler. Bunları hayatınızın bir parçası haline getirebilirseniz, oyunculuk serüveninizde çok önemli adımlar atmış olursunuz. Ne zaman ve nerede olduğunun hiç önemi yok, önemli olan sürekliliğinin olması.

 

Bu yazımızda oyunculuk hayallerinin peşinden koşmak isteyenler için, bu hayal için atabilecekleri 5 adımı paylaştık. Oyunculuk eğitimi bu şekilde başlasa da iyi bir oyuncu olmak için bir oyunculuk kursundan yararlanmak çok önemlidir. Tiyatro kursu İzmir olarak verdiğimiz oyunculuk kursları ile de bize katılabilirsiniz.

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0533 590 34 55