Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Müzik Kulağı Nasıl Geliştirilir?

Müzik Kulağı terimi hepimizin az çok aşina olduğu bir terim fakat özellikle müzikle uğraşmak isteyenlere; “Müzik Kulağına sahip miyim, değilsem müzikte başarılı olamayacak mıyım? Müzik kulağımı geliştirebilir miyim? Müzik kulağı doğuştan mı? Müzik kulağı nasıl anlaşılır?” gibi soruları da beraberinde getiriyor. Bugünkü yazımızda İzmir Müzik Kursu olarak bütün bu soruların yanıtlarını açıklamaya çalışacağız.

müzik kulağı nedir, müzik kulağı nasıl geliştirilir

Müzik Kulağı Nedir?

Genel geçer bir tanım olan “müziğe elverişlilik, müzikle uğraşan kişide bulunması gereken müziği algılayabilme yeteneği, ritim duygusu” olarak betimlenen müzik kulağının asıl olayı, beynin ritimleri ve notaları ayrı ayrı algılayabilme yeteneği diyebiliriz. Örneğin sesleri doğru algılayıp bunu sesiyle birebir eşleştiremeyen bir insanın müzik kulağına sahip olduğu söylenemez. Bir müzik aleti çalmaya veya profesyonel olarak şarkı söylemek için eğitim almadan önce müzik kulağına sahip olmanız 1-0 önde başlamanızı sağlar. Ama bu yine de pes etmenizi gerektirmiyor. Nasıl mı?

Müzik eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Tıklayın.

Müzik Kulağınızı Nasıl Geliştirirsiniz?

Her konuda olduğu gibi müzikte de başarılı olmak istiyorsak ona zaman ayırarak sıkı çalışmalıyız. Çünkü doğuştan elde ettiğimiz müzik kulağı nasıl ki müzikle ilgilenmediğimizde köreliyorsa, profesyonel eğitmenlerle birlikte yapacağınız alıştırmalar da müzik kulağınızın gelişmesini ve müzikte adım adım başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Daha iyi şarkı söyleyebilmek ve müzik aleti çalabilmek için müzik kulağınızın yeterli derecede gelişmiş olması gerekir. Notaları ve ritmleri doğru tanımak ve doğru seslendirmeye çalışmak müzik kulağının gelişiminde çok önemli bir rol oynar. Solfej eğitimi ile hem sesinize hem de enstrümanınıza daha hakim bir şekilde müzik yapabilirsiniz. Solfej bir müzik parçasını nota adlarını söyleyerek seslendirmek demektir.  Solfej derslerinde tek ses, çift ses, üç ses ve dört ses aralıklarında nota deşifresi ve duyumu sağlanarak öğrencinin notaları duyması ve tanıması sağlanır. Ayrıca ritm okuma çalışmaları ile de ritm duygusu geliştirilir. Solfej eğitimi, müzik kulağınızı geliştirebilmek adına en önemli eğitimlerden biridir.

Espas Sanat Merkezi Balçova ile siz de deneyimli eğitmenler eşliğinde doğru bir solfej eğitimi alarak müzik kulağınızı geliştirebilir, müzikal kariyerinize en iyi şekilde adım atabilirsiniz. Üstelik ücretsiz deneme dersimizden yararlanarak dersler ve eğitimimiz hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz. Randevu almak için iletişim bilgilerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0507 133 95 10