Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Müziğin Evrensel Birleştirici Gücü

mu%cc%88zig%cc%86in-evrensel-birles%cc%a7tirici-gu%cc%88cu%cc%88-01
Şüphesiz ki müziğin evrensel birleştirici gücü küçümsenemeyecek kadar kuvvetlidir. Müzik; farklı kültürlerden, farklı dinlerden, farklı dillerden birçok insanı bir araya getirebilen mükemmel bir güçtür. İnsanlar arası iletişime böyle kuvvetli katkısı olan bir şeyi yapmak, bir şekilde müziğin içinde bulunmak aynı zamanda insanı sosyalleştirir. Müzikle birlikte sosyalleşen insan o esnada her şeyden uzaklaşır, anda kalır ve yaşamdan zevk alır. Espas Sanat blog yazarları olarak biz bugünkü yazımız için; “müziğin evrensel birleştirici gücü” konu başlığını belirledik. İnsanlar arasında herkesin anladığı ortak bir dil olan müziği bir de bu açıdan anlatmak istedik.

Müzik türleri, ortaya çıktıları yerlerin kültürlerinden doğar ve gelişir. Bu nedenle müzik, ortaya çıktığı yerin kültürünü barındırır ve ortaya çıktığı yerin kültürünü simgeleyen oluşumların bir parçasıdır. Bu nedenle; bir ülkeyi, bir bölgeyi ya da bir şehri ziyaret ettiğiniz zaman, ziyaret ettiğiniz yere ait müzikleri dinleyerek, o yerin kültürünü daha yakından hissetmek adına güzel bir adım atmış olursunuz.

Müziğin evrensel birleştirici gücü adına verilebilecek güzel bir örnek ise bilmediğiniz ya da daha önce hiç duymadığınız bir dilde yazılan şarkıyı dinlediğiniz zaman, şarkıdaki duyguyu hissedebiliyor olmanızdır. Bu da müziğin evrensel bir dil olduğunun kanıtıdır.

Gitar, belki de dünyada müzik aleti denildiğinde akla ilk gelen enstrümandır. İcadından itibaren geçen süre içerisinde o kadar evrensel bir müzik aleti olmuş ki farklı kültürler tarafından farklı müzik türlerinin doğuşuna olanak sağlamıştır. Fado’dan, Flamenko’ya, Meksika halk müziğinden, İspanyol dans müziklerine kadar birçok kültürde ana enstrüman olan gitarla, bambaşka türler; Rock, Metal, Heavy Metal, Soul, Jazz, Blues, Pop gibi sayısız tarzda müzik yapılabilir. Aynı enstrümanla bir çok farklı müzik türüne ait duygular karşı tarafa aktarılır. Değişmeyen tek şey müziğin evrensel birleştirici gücüdür.

Bugünkü yazımızda müziğin evrensel birleştirici gücü hakkında birkaç noktaya değinmek istedik. Siz de müziğin birleştirici gücüne inanıyorsanız hayatınızın her anında bu gücü hissedin ve yanınızdan ayırmayın.

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0531 943 4732