Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Klarnetle Çalınan Şarkılar : İzleyerek Öğren

Klarnet, üflemeliler arasında en duygulu sese sahip olan enstrümandır. Bu sese gönül vermiş herkes için hazırladığımız bu yazımızda klarnetle çalınan şarkılar ı videolu bir şekilde derledik. Kısa sürede birbirinden güzel şarkıları sıkılmadan çalmayı öğrenebileceğiniz bu videolar ile klarnet çalmak sizin için bir keyfe dönüşecek.

Klarnet çalmayı kısa sürede ve daha kolay öğrenmek istiyorsanız buradaki yazıyı da mutlaka okumalısınız; Kısa Zamanda Kolayca Klarnet Çalmak İçin Faydalı Bilgiler

klarnetle çalınan şarkılar

klarnetle çalınan şarkılar

Klarnetin geçmişine bakış

Klarnet ülkemizde oldukça popüler bir müzik aletidir. Klarnet Türk müziğine o kadar yakışmıştır ki Osmanlı döneminden günümüze kadar zevk ile dinlenmektedir. Klarneti, Osmanlı’nın son zamanlarında bandoda kullanılmak üzere Avrupa’dan ilk getiren kişi Klarnet-i İbrahim Efendi’dir. O zamanlar klarnet çeşitleri arasında yer alan Si Bemol klarnet kullanılmış fakat daha sonra müziğimize uygun olduğu düşünülen Sol klarnet yaygınlaşmaya başlamıştır.

Klarnet eğitimi hakkında daha ayrıntılı bilgi için Tıklayın.

Klarnet türleri hakkında bilgi verdiğimiz yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Klarnetin diğer adı ise Gırnata ’dır. Evliya Çelebi Seyahatname isimli eserinde klarnetten, İngiliz icadı “kurnata” borusu olarak bahseder. Kurnata, zamanla Anadolu halkı tarafından Gırnata olarak benimsenmiştir.

Klarnette notalar

Klarnet çalmayı yeni öğrenmeye başladığınızda parça çalabilmek için notaları doğru okuyabilmelisiniz. Solfej kitapları notaları ve seslerini öğrenmenize yardımcı olacak bu sayede klarnet notaları konusunda bilgi sahibi olabilmek için ilk adımı atmış olacaksınız. Klarnet şarkılarını tam anlamıyla çalabilmek, profesyonel yardım alıp azimle çalışmanın sonucu olacaktır. Klarnet notaları ve klarnet üzerindeki yerlerini kısa zamanda öğrenmek için klarnet kursu İzmir ‘in deneyimli hocalarından yardım alabilirsiniz. Ayrıca uygun klarnet fiyatları için de 0531 943 47 32 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Klarnetle Çalınan Şarkılar

Şimdi aşağıda klarnetle çalınan şarkılar ı yakın çekim olarak izleyebilir, siz de kısa zamanda çalabilirsiniz.

  1. Klarnet Ah İstanbul

2.  Klarnet Akşam Güneşi

3. Klarnet Kum Gibi

4. Hoşgeldin Klarnet

5. Hatırla Sevgili Klarnet

https://youtu.be/1NQyMk0_HjI

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0507 133 95 10