Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Klarnet Türleri ve Seçimi

Klarnet, Anadolu ve Balkanlar’da “gırnata” olarak da anılan, Türk ve Batı müziğinin önemli enstrümanlarından biridir. Tarihi 19. Yüzyıla kadar uzanan klarnetin atası chalumeau (şaluma) diye adlandırılmış nefesli çalgıdır. Klarnetin orkestralarda bugünkü yerini almasında rol oynayan en önemli isim de Mozart’tır. Bugünkü modern klarnetin mimarı ise 13 tuşlu mekanik sistemi getiren Ivan Müller’dir.

Klarnet eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Tıklayın.

Klarnet çalmak çok keyifli olmakla beraber, farklı türlerinin olması sebebiyle alırken en çok kafa karıştıran enstrümanlardandır. O muhteşem sesiyle hem neşenin hem hüznün melodisinin en iyi yansıtıcısı olan klarneti satın almadan önce; klarnet türleri nelerdir? sol klarnet, sibemol klarnet nedir? Bu iki klarnet türü arasındaki farklar nelerdir? gibi soruların yanıtlarını  Klarnet kursu İzmir olarak bu yazı ile sunmak istedik. Ayrıca klarnet türleriyle ilgili daha detaylı bilgiye buradan da ulaşabilirsiniz; Klarnet Türleri Nelerdir?

klarnet-turleri-ve-secimiKlarnet Türleri

Klarnet ailesi oldukça geniş bir ailedir. Birçok klarnet türü vardır bunlar;

* Sol klarnet

* Si bemol klarnet

* Mi bemol klarnet

* La klarnet

* Si bemol bas klarnet

Ülkemizde en çok tercih edilen klarnet türleri; sol klarnet ve si bemol klarnettir. Bu yazımızda da bu iki klarnet türü ve aralarındaki farklara değindik.

Sol Klarnet ve Si Bemol Klarnet Arasındaki Farklar

Sol klarnet ile Si Bemol klarnet arasındaki en önemli fark, seslerinin farklılığıdır. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere; Si Bemol Klarnette karar sesi Si Bemol’dür, Sol Klarnette ise Sol notasıdır.

Sol Klarnet

Türk müziğinde sesini en çok duyduğumuz klarnet türü sol klarnettir. Perde sistemi Türk müziğinin icra edilebilmesi için daha uygun şekilde tasarlanmıştır. Kullanılan perde sistemi Albert perde sistemi olarak adlandırılır.

Si Bemol Klarnet

Sol klarnete göre sesi daha ince ve tizdir. Geometrik olarak ise daha kısadır. Batı müziğinde orkestralarda oldukça sık karşımıza çıkan bu klarnet türü, dünyada klarnet denildiğinde akla gelen ilk klarnet türüdür.

Hangi Klarneti Almalıyım ?

Klarnet çeşitlerini tanıdınız ve aralarındaki farkları anladınız. Şimdi sıra hangisini alacağınıza karar vermekte. Her ne kadar Türk müziği için Sol, Batı müziği içinde Si bemol klarnet daha uygundur desek de iki klarnet türü ile de Türk ve Batı müziği çalınabilir. Ancak Türk müziği ve Batı müziğinin koma sayıları farklı olduğundan Uşşak, Hüzzam, ve Seba gibi Türk müziği makamlarını Si bemol klarnet ile çalmak zordur. Sol klarnet ise tam sesten başladığı için bu komaları bulmak daha kolaydır.

Sonuç olarak; eğer Türk sanat müziği ve Türk halk müziği icra edecekseniz Sol klarnet almanızı öneriyoruz. Batı müziğine yönlenmeyi düşünüyorsanız Si bemol klarnet almanız sizin için daha uygun bir seçim olacaktır.

Eğer hali hazırda bir klarnet sahibiyseniz, klarnet temizliği hakkında ipuçları için Klarnet Bakımı ve Temizliği yazımıza göz atabilirsiniz.

Klarnet kursu İzmir ile kısa zamanda sıkı bir çalışma ile tabiri caizse klarneti ağlatmak mümkün 🙂

Aşağıda ilham almanızı sağlayacak İzmir’li bir sokak çalgısı Sado Dayı’nın  klarnet performansını izleyebilirsiniz.

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0507 133 95 10