Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Klarnet Türleri ve Seçimi

Klarnet, Anadolu ve Balkanlar’da “gırnata” olarak da anılan, Türk ve Batı müziğinin önemli enstrümanlarından biridir. Tarihi 19. Yüzyıla kadar uzanan klarnetin atası chalumeau (şaluma) diye adlandırılmış nefesli çalgıdır. Klarnetin orkestralarda bugünkü yerini almasında rol oynayan en önemli isim de Mozart’tır. Bugünkü modern klarnetin mimarı ise 13 tuşlu mekanik sistemi getiren Ivan Müller’dir.

Klarnet, farklı türlerinin olması sebebiyle alırken en çok kafa karıştıran enstrümanlardandır. Klarnet türleri nelerdir? Sol klarnet, sibemol klarnet nedir? Bu iki klarnet türü arasındaki farklar nelerdir? Klarnet kursu İzmir olarak bu yazı ile bu kafa karışıklığını giderecek bilgiler sunmak istedik.

klarnet-turleri-ve-secimiKlarnet ailesi oldukça geniş bir ailedir. Birçok klarnet türü vardır bunlar;

* Sol klarnet

* Si bemol klarnet

* Mi bemol klarnet

* La klarnet

* Si bemol bas klarnet

Ülkemizde en çok tercih edilen klarnet türleri; sol klarnet ve si bemol klarnettir. Bu yazımızda da bu iki klarnet türü ve aralarındaki farklara değindik.

Sol Klarnet

Türk müziğinde sesini çok sık duyduğumuz klarnet türüdür. Perde sistemi bu müziğin çalınabilmesi için daha uygun şekilde tasarlanmıştır. Kullanılan perde sistemine Albert perde sistemi denir.

Si Bemol Klarnet

Sol klarnete göre daha ince ve tiz bir sesi vardır. Geometrik olarakta biraz daha kısadır. Batı müziğinde orkestralarda oldukça sık karşımıza çıkan bu klarnet türü, dünyada klarnet denildiğinde akla gelen ilk klarnet türüdür.

Hangi Klarneti Almalıyım ?

Klarnet çeşitlerini tanıdınız ve aralarındaki farkları anladınız. Şimdi sıra hangisini alacağınıza karar vermekte. Her ne kadar Türk müziği için Sol, Batı müziği içinde Si bemol klarnetdaha uygundur desekte iki klarnet türü ile de Türk ve Batı müziği çalınabilir. Ancak Türk müziği ve Batı müziğinin koma sayıları farklı olduğundan Uşşak, Hüzzam, ve Seba gibi Türk müziği makamlarını Si bemol klarnet ile çalmak zordur. Sol klarnet ise tam sesten başladığı için bu komaları bulmak daha kolaydır.

Sonuç olarak; eğer Türk müziği (TSM ve THM) icra edecekseniz Sol klarnet almanızı öneriyoruz. Batı müziğine yönlenmeyi düşünüyorsanız Si bemol klarnet almanız sizin için daha uygun bir seçim olacaktır.

Eğer hali hazırda bir klarnet sahibiyseniz, Klarnet temizliği hakkında ipuçları için Klarnet Bakımı ve Temizliği yazımıza göz atabilirsiniz.

Aşağıda İzmir’li bir sokak çalgısının klarnet performansını izleyebilirsiniz..

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0531 943 4732