Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Klarnet Bakımı ve Temizliği

Klarnet, batı ve doğu müziğinde oldukça sık kullanılan üflemeli bir çalgıdır. Tüm üflemeli çalgılarda olduğu gibi klarnet bakımı ve temizliği enstrüman ömrünü uzatmak için çok önemlidir. Klarnet kursu İzmir olarak bugünkü yazımızda klarnet bakımı ve temizliğine yer verdik.

Klarnet ve diğer tüm üflemeli çalgıların içinde kullanımdan sonra nem birikir. Bu birikmenin sebebi nefesimizin, çalgının iç duvarlarında birikerek yoğunlaşmasıdır. Yoğunlaşan bu sıvı klarnetin iç yüzeylerinde korozyon başlamasına neden olur, korozyon oluşumunu önlemek için klarnet bakımı ve temizliği önemlidir. Klarnetin ömrünü uzatmak için her kullanımdan sonra temizlemek çok önemlidir.

rheuxhw

Günlük klarnet bakımı

Klarneti her kullanımdan sonra temizlemek gerekir. Günlük temizlik için öncelikle klarnetin bek kısmı çıkartılır. Çalgının içinde biriken sıvı iki ucuna ip bağlanmış ince bir bez ile temizlenir. Bezin klarnet içine tam girmesi için bir ucuna küçük bir ağırlık bağlayabilirsiniz. Ya da ince üçlü bir fırça kullanarak bu sıvıyı temizleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu temizleme işlemini yaparken hassas davranmaktır. Daha sonra klarnetin dış yüzeyi ve perdeleri kuru bir bezle silinir. Günlük klarnet bakımı ve temizliği böylelikle bitirilmiş olur.

Klarnet eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Tıklayın.

Aylık klarnet bakımı

Bu bakım temizlik işleminin yanı sıra klarnetinizden daha doğru ve güzel ses çıkması için yapılır. Günlük klarnet bakımı ve temizliğinde olduğu gibi klarnet parçalarına ayrılır, iç ve dış yüzeyleri badem yağı ile yağlanır . Tüm perdelerin, metal ve mekanik aksamların temizlendiğinden emin olunur. Bu bakım yapıldıktan sonra parçalar kutusunu konmadan önce bir süre beklenmelidir.

Klarnet bakımı ve temizliği günlük olarak her kullanımdan sonra yapılmalıdır. Bu sağlık açısından da çok önemlidir. Aylık klarnet bakımı ve temizliği ise klarnetinizin ömrünü uzatır ve daha güzel sesler çıkmasını sağlar. Ayrıca klarnetinizin zamanla eskiyen parçalarını değiştirmeniz gerekir. Parça değişimi ve daha özel durumlar gerektiren bakımlar için müzik aleti satan bir mağazadan ya da sanat merkezimizden destek alabilirsiniz.

Klarnet kursu İzmir olarak bugünkü yazımızda klarnet bakımı ve temizliğine yer verdik. Eğer ilgileniyorsanız daha önceden yazdığımız “Trompet Bakımı ve Temizliği”   başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0507 133 95 10