Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Kemana Başlayacaklar için; Hangi Kemanı Seçmeliyim ?

Keman, birçok müzik türünde kullanılan, sesini çok sık duyduğumuz bir müzik aletidir.
Kemanı müzik kültüründe bu kadar popüler yapan şeylerin başında güçlü sesi ve geniş ses aralığı gelir. Yaylı grubunun en bilineni olan keman bir çok orkestrada ana enstrümandır.
Siz de bu güzel müzik aletini çalmaya başlamak istiyorsanız ve nasıl bir keman tercih edeceğinizi bilmiyorsanız bu yazımızda keman seçimi için keman alırken dikkat edilmesi gerekenler, keman markaları, yeni başlayacaklar için ucuz keman fiyatları gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

hangi-kemani-secmeliyim

Keman Çalmak Zor mudur?

Bu soruyla başlamak istedik çünkü çevremizde çokça duyduğumuz bir soru bu. Ne yazık ki insanlar keman çalma konusunda çok ön yargılıdır. Bütün müzik aletlerini çalmak sabır ve düzenli çalışma gerektirir. Tabii ki keman da bunlardan bir tanesi. Ancak iyi bir eğitmen ve düzenli alıştırmalarla keman çalmak ve keman çalmayı öğrenme süreci oldukça kolay ve keyiflidir. Sanat yapmak ve bir müzik aleti çalmak için sahip olmanız gereken tek özellik kararlılık ve azimdir.
Keman çalmaya karar verdik ve bu konuda gayet istekliyiz. Sıradaki adım hangi kemanı seçeceğimize karar vermek.

Yaşa Göre Keman Boyutları

Keman,boyutlarına göre sınıflandırılan bir enstrümandır. Eğer internette bu konuyla alakalı biraz araştırma yaptıysanız ya da birkaç müzik aleti satan yerleri gezdiyseniz; 1/8, 1/4, 1/2, 3/4, 4/4  gibi terimlerle karşılaşmışsınızdır. Bu rakamlar kemanın boyutları ile ilgili değerleri ifade eder. 1/8 en küçük keman boyutudur ve 4-6 yaş grubu için uygundur. Ancak her çocuğun vücut gelişimi farklı ilerlediği için deneyerek satın almak her zaman daha iyidir. 1/8 ile 4/4 arası kemanlar 4-6 yaş ile 13-15 yaş aralığı için gruplandırılmıştır. 15 yaş ve üstü için 4/4 yani tam boy standart keman uygundur. Sıraladığımız boyutlardaki kemanlar arasında ses ve ton farkı yoktur.

Keman Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boyutlardan sonra diğer önemli konu ise kemanın ve çıkardığı sesin kalitesidir. Bu işi zevk alarak yapmak istiyorsanız, kemandan çıkarttığınız sesin de sizi etkilemesi gerekir. Keman fiyatları oldukça farklı yelpazede fiyatlarla satılmaktadır. Kemanın kalitesi satıldığı fiyat ile doğru orantılıdır. Kemanda kullanılan malzeme ne kadar kaliteli ise fiyatı da o kadar pahalıdır. Ancak başlangıç seviyesinde pahalı bir kemana ihtiyacınız olmaz. Keman fiyatları ortalama 150 TL’dan başlar. Satın alacağınız kemanın tuşesinin, volüm ve ses kalitesinin yerinde olmasına dikkat ettiğiniz taktirde hiçbir sorunla karşılaşmadan keman öğrenebilirsiniz. Başlangıç için uygun fiyatlı ve kaliteli bir keman seçmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca satın alıp çaldığınız kemanın çok hızlı yıpranmasını ve bozulmasını da istemezsiniz. Keman bakımı için hazırladığımız yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir müzik aleti çalmak isteyen birine verilecek en iyi tavsiye şudur ki; kararlı olun, egzersizlerinizi günü gününe tekrarlayın ve müziğin insanı besleyen enerjisine kendinizi bırakın. Keman seçme konusunu da dert etmeyin. Sanat merkezimizi ziyaret edin ve bu sıcak aileye katılın. Eğitmenlerimiz size keman seçiminde yardımcı olacaktır.

Aşağıda bir sokak çalgıcısının muhteşem performansını izleyebilirsiniz…

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0533 590 34 55