Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Keman Nasıl Tutulur?

Keman çalmaya başlarken en önemli konulardan birisi kemanın ve arşenin doğru tutulmasıdır. Keman kursu İzmir eğitmenlerimizin hazırladığı bu yazıda daha doğru keman çalmak için keman tutuşu ve keman hakkında genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

keman-tutus-sekli

Bir müzik aleti çalarken, enstrüman ne olursa olsun, enstrüman üzerinde hakimiyetiniz tam olmalıdır. Enstrümana hakimiyet ise doğru tutuş ve öncesinde de doğru tutuştan başlar. Oturuyor da olsanız, ayakta da olsanız önemli olan ağırlık merkezinizin dengede olması gerekir. Kemanı omzunuza yerleştirdiğinizde ağırlık merkezinizde azda olsa bir kayma olacaktır. Ağırlık merkezinizi kemanla birlikte tekrar dengelediğinizde doğru duruşu yakalamış olursunuz.

Doğru duruştan sonra doğru tutuş için, kemanın, kemanı tuttuğunuzda sizi rahatsız etmemesi gerekir. Doğru tutuşun bir tekniği olsa da sizin için en doğru tutuş zamanla oturacaktır.

Doğru tutuş için; kemanı sol tarafınıza alın ve sol kolunuzla paralel olacak şekilde yatay doğrultuda arka tarafını kaldırın. Daha sonra omuz ve çene arasına kemanın arka tarafı boynunuza bakacak şekilde çenenizi, çenelik denen kısma yerleştirin. Başlarda çeneniz yada boynunuzda rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ama zamanla en doğru tutuşu bulursunuz. Tutuşun ne kadar doğru olduğunu anlamak için keman omzunuzda  ne kadar rahat olduğunuza bakabilirsiniz.

Arşeyi tuttuğunuz sağ elinizde de parmakların çok sıkı olmaması gerekir. Avuç içinizde rahat bir şekilde hafif oval olmalıdır. Burada da dikkat edeceğiniz nokta arşeyi yaylar üzerinde rahatça sağa sola çekebilmeniz.

İster keman çalın, ister çello isterse saksafon, bir müzik aleti çalarken en doğru tutuş için enstrümanınızla bir bütün olduğunuzu hissetmeye çalışın. Zamanla ve yeteri kadar çalışmayla doğru tutuşa bu şekilde rahatça ulaşabilirsiniz. Ayrıca keman bakımının inceliklerini içeren yazımız için ‘Keman Bakımı Nasıl yapılır ?’

 

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0507 133 95 10