Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Gitaristler İçin Uygun Pena Seçimi

Pena nedir?

Pena,  bazı telli çalgıları çalmayı sağlayan plastik, kemik, fildişi ve kemik gibi malzemelerden üretilen çalma aracına denir. Pena çeşitleri farklı malzemelerden yapılmış olup aynı zamanda farklı kalınlıklarda üretilmektedirler. Pena seçimi bu yüzden çaldığınız tarza göre de değişir. Çünkü farklı penalar aynı enstrüman üzerinde  küçük ses farklılıkları yaratmaktadır. Gitar Kursu İzmir olarak bugünkü yazımızda pena seçimine yer verdik.

0356

Elektro ve Klasik Gitar İçin Pena Farkı Var mıdır?

Gitar çalmaya  yeni başlayanların sorduğu sorulardan biri de doğru pena seçimi nasıl olmalı sorusudur. Aslına bakarsanız bu sorunun belirli,  kalıplaşmış bir cevabı bulunmamaktadır. Bizim size ilk tavsiyemiz bütün pena türlerini, kalınlıklarını denemeniz olacaktır. Elinize, rahatlığınıza uygun olanları ilk etapta tercih etmeniz daha rahat çalmanızı sağlayacaktır.

Solo Gitar ve Ritim Gitar İçin Hangi Pena Çeşidini Tercih Etmeliyim?

Penalar yazımızın başında belirttiğimiz gibi farklı malzemelerden farklı kalınlıklarda üretilmektedirler. Bu farklılık tabi ki de çalınış tarzlarına göre de uygunluğu rahatlığı değiştirmektedir ama hiçbir zaman belirli bir kalıp bulunmamamktadır. İlk öncelik sizin çalarken en rahat ettiğiniz pena tarzını kullanmanızdır. Tavsiye olarak birkaç tüyo verecek olursak şunları söyleyebiliriz;

  • Klasik veya akustik gitar çalıyorsanız ve solo değil de daha çok ritim çalıyorsanız kalınlığı 1mm yi geçmeyen penalar kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Bu penalar medium veya soft olarak da telaffuz edilmektedir.
  • Ritim değil de solo gitara daha yatkınsanız 1mm den kalın penalar kullanmanız sizi daha rahat ettirebilir. Bu kalınlık da ki penalar solo gitaristlerin genellikle kullandığı pena çeşitlerindendir.
  • Her iki çalınış şekline de ağırlık veriyorsanız 1 mm lik penaları ilk etapta denemenizi tavsiye ederiz.

Pena Fiyatları Ne Kadardır?

Pena fiyatları genel olarak  ucuzdur fakat fiyat aralığı da geniş olan bir üründür. Yapıldığı malzemeye göre farklılıklar göstermektedir.  Kişiye ve gruplara özel üretilen penalar diğer çeşitlere göre daha pahalı olmaktadır.

Nereden Pena Alabilirim ?

Penayı müzik marketlerden veya internet üzerinden sipariş vererek satın alabilirsiniz.

Ayrıca gitara yeni başlayanlar için ‘‘Gitar Çalmaya Yeni Başlarken Hangi Gitarı Seçmeliyim” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0533 590 34 55