Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Gitar Yapımında Kullanılan Ağaç Türleri

Gitar fiyatları bildiğimiz üzere çok değişiklik göstermektedir. Bu fiyat çeşitliliğini gitar sipariş etmek için girdiğiniz herhangi bir sitede fark edebilirsiniz. Bir Sx elektro gitarla  Godin klasik gitarın fiyatı  tabiki de farklılık gösterecektir.Bu farklılık gitarın yapılış şeklinden kullanılan ağaca kadar birçok etken dolayısı ile oluşmaktadır. Sizlere bu yazımızda gitarların yapımın da kullanılan ağaç çeşitlerinden bahsedeceğiz.

hqmn2ld

Akçaağaç ( Maple ):Akçaağaç yetiştiği bölgeye, rengine ve damarların desenine  göre çeşitlere ayrılır. Akustik gitarlarda tekne yapımında, Solid Body gitarlarda sap yapımında tercih edilmektedir. Tizleri güçlü, midleri ve parlak bir sesi vardır. Genellikle ağır bir ağaçtır.

Kızılağaç ( Alder )

Temiz tonlarda verdiği netlik nedeniyle solid body enstürmanlarda tercih edilir. Ota yumuşaklıkta bir ağaç türüdür. Bas-mid ve yumuşak bir karaktere sahiptir.

Diş Budak

Çok tercih edilen ağaç çeşitlerinden biridir. 1970’ler deki Fender gitarları ve bas gitarları diş budak yapısına sahiptir. Damarları belirgin açık ve renkli bir ağaçtır.

Sert Diş Budak ( Ash )

Sert ve ağır bir ağaçtır. Güçlü bir ses çıkarır. Atak, sustain’li kuvvetli tiz ve basları olan bir yapıdadır.

Güney Diş Budağı  ( Swamp )

Hafif bas karakterli atak tonu olmayan bir ağaçtır.

Maun ( Mahogany )

Birçok telli müzik aletinde kullanılan bir ağaçtır. Bu ağaçtan yapılan enstrümanlarda güçlü baslar ve parlak tizler elde edilebilir.

Ceviz (Walnut)

Daha çok bas-mind karaktere sahip olan bu ağaç, ağır ve yoğundur. Kendine has koyu kahverengi rengiyle karakteristik bir yapıya sahiptir.

Ladin(Spruce)

Daha çok akustik gitarlarda kullanılan bu ağaç, bütün frekansları iyi yansıtır ve yüksek rezonanslıdır.

Gül Ağacı (Rosewood)

Yumuşak ve işlemesi kolay bir ağaç olduğu için, gitarların ve diğer telli enstrümanların klavyesinde çok sık kullanılır. Çeşitli renklere sahiptir.

Abanoz (Eboney)

Birçok enstrümanda tuşe yapımında kullanılan bu ağaç, sert ve yoğun bir ağaçtır.

Vengi (Wegne)

Oldukça sert olan bu ağaç, genellikle sap kısımlarında ve diğer ağaçlarla birlikte kompozit halde dayanıklılığı arttırmak için kullanılır.

Bu yazımızda Gitar yapımında kullanılan ağaç türleri konusuna yer verdik. Ayrıca Gitarda Ağaç Seçimi ve Ağacın Tona Etkisi hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz Gitar Kursu İzmir eğitmenlerinin hazırladığı şu yazıya göz atabilirsiniz http://www.erturgutsanatmerkezi.com/gitar-hangi-agactan-uretilir/

 

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0533 590 34 55