Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Gitar Teli Nasıl Değiştirilir ?

Gitar çalanlar çok iyi bilirler ki tüm telli enstrumanlar gibi gitarın telleri de zamanla yıpranır ve değiştirilmesi gerekir. Bazen de değiştirilme işlemi yapmadan tellerden biri veya birkaçı kopabilir. Gitara yeni başlayanlar, gitar çalmayı çok sevenler ama bakımını pek bilmeyenler ve sürekli tel kopartan çılgın gitaristler için hazırladığımız bu yazıda, gitar teli nasıl değiştirilir konusuna değindik. Gitar kursu İzmir olarak sizlere bu konu hakkında birkaç ufak ipucundan bahsedeceğiz.

 

1-Gitar tellerinin değiştirilmesi için öncelikle eski tellerin sökülmesi gerekir. Bu işlemi yaparken gitara zarar vermeden, telleri bir yan keski yardımı ile tek tek kesebilirsiniz. Bu yöntem tellerdeki düğümleri çözerken bize yardımcı olacaktır.

gitar-teli-1          gitar-teli-2

 

 

 

 

 

 

 

 

2- Gitar telleri çıkartıldıktan sonra gitarın gövde kısmını ve özellikle klavyesini temizlemeniz tavsiye edilir. Bu işlemin ardından süreceğimiz az miktarda limon yağı sayesinde de hem ellerinizden kalan yağlı izlere veda etmiş, hem de klavye ağacının kuruyup çatlaması ya da bozulmaması için gerekli bakımı yapmış olacağız. Yağlama işlemi sadece cilasız ağaçlar için tavsiye edilir.

gitar-temizlik-1 gitar-temizlik-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3-Gitar teli takılırken en kalın telden, yani kalın Mi telinden başlanır. Sırayla Mi, La, Re, Sol, Si ve ince Mi telleri takılır. Tel önce alt eşik kısmına takılır. Teli, en az iki düğüm atarak bağlamak gerekir ve fazla olan kısım eşiğin sonuna kadar uzanmalıdır. Artan kısım temiz bir görüntü oluşması ve cızlama yapıp rahatsızlık vermemesi için kesilir.

gitar-teli-takma-1

 

 

 

 

 

 

 

 

4-Tel alt eşiğe takıldıktan sonra üst eşikten geçirilir ve gitar baş kısmındaki telin kendine ait olan kulağının deliğinden geçirilir ve akort kulağı uygun yönde çevirilerek tel gerilir. Bu aşamada teli gereğinden fazla germeniz kopmasına sebep olabilir bu nedenle dikkatli olmak gerekir.

gitar-akor-kulagi-1 gitar-akor-kulagi-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5-Bu işlemler bütün teller için 3 ve 4 numaralı maddelerdeki sıralama ile uygulanır. Bir önceki takılan telin alt eşikteki fazla uzantısı, bir sonraki telin düğümünün altında bırakılır. Bu işlemden sonra alt ve üst eşikte uzanan fazlalık teller bir yan keski ya da pense yardımıyla kesilir.

gitar-teli-fazlalik-kesme-1 gitar-teli-fazlalik-kesme-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6-Son olarak gitarın akordu yapılır. Bu işlemi yeni tel taktığımızda bir kaç defa yenilememiz gerekebilir çünkü yeni takılan teller henüz çok yumuşaktır ve esneyerek kendilerini salacaklardır.

gitar-final

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gitar teli değiştirilirken karşınıza birçok farklı marka ve modelde tel çıkacak. Gitar teli fiyatları, gitar teli markalarına ve kalitesine göre farklılık gösterecektir. Seçiminizi önce bütçeniz, sonra da duymak istediğiniz tınıya göre yapmanız gerekmektedir. Bu biraz tecrübe isteyen bir süreç olmasına rağmen, çevrenizden yardım alarak tel çeşitleri arasında seçim yapabilirsiniz.

Gitar Dersi İzmir eğitmenlerimizin hazırladığı bu yazı, gitar çalanların çok sık karşılaştığı tel değiştirme konusunda yardımcı olması için yazıldı. Eğer ilgileniyorsanız daha önceden yazdığımız, Gitar Bakımı Nasıl Yapılmalı başlıklı yazımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0507 133 95 10