Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Evde Bateri Olmadan Nasıl Çalışabilirim?

Bir bateristin en çok duyduğu sorulardan birisidir; “evde bateri var mı?” Yeni birisiyle tanışmışsınızdır ya da karşınızdaki kişi sizin bateri çaldığınızı yeni öğrenmiştir ve o soruyu size sorar ve muhtemelen diyalog şu şekilde gelişir;

-Aaa bateri mi çalıyorsun ?

-Evet.

-Peki evde bateri var mı? ( Cevabınızın olumluysa genelde muhabbet “komşular rahatsız olmuyor mu” sorusuna kayar ve bu başka bir konu. Bu konuyla da alakalı belki başka zaman bir şeyler yazabilirim siz değerli okuyuculara)

-Hayır.

-Peki nerede çalıyorsun..? Nasıl çalışıyorsun..?

Sohbet bu şekilde devam eder. Aslında bir bateristin bateri öğrenme aşamasında başına gelen önemli sorunlardan birisidir bu. Bateri kursuna gidersiniz ve stüdyoda ya da bir sanat merkezinde istediğiniz gibi bateri çalarsınız. Ancak derslerden sonra yapılması gereken egzersizler vardır. Evde baterisi olmayan birçok baterist böyle sorunlarla karşılaşmıştır. Ben bu yazıda bateriye yeni başlayanlar ve evde bateri nasıl çalışırım? diye soranlar için büyük kolaylık sağlayacak bazı ipuçları sunacağım sizlere.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum, bateri çalmak kesinlikle zor değildir. Eğer bunu gerçekten istiyorsanız her geçen gün daha fazla keyif alarak çalışmalara devam edersiniz. Bateri çalmak gibi bir hayaliniz varsa kesinlikle bunun peşinden gitmelisiniz. Bateri çalmak hem sizi müzik yapmanın verdiği hazza ulaştıracaktır, hemde kafanızı boşaltıp gerginliklerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Dediğim gibi yapmanız gereken tek şey hayallerin peşinden koşmak. Şu yazıda gereken motivasyonu bulabilirsiniz;  Bateriye Başlayacaklar İçin Motivasyon Verici 5 Performans

Günlük yapılması gereken etüt çalışmaları ilk başlarda sizi zorlayabilir, yada size sıkıcı gelebilir. Her gün aynı şeyleri neden yapıyorum? diye düşünebilirsiniz. Ancak yaptığınız egzersizlerin tümü ilerisi için bir yatırımdır. Doğru vuruş tekniklerini öğrenirsiniz, daha güzel sesler çıkartıp, yaptığınız şeyden daha fazla keyif alırsınız.

Bateri çalışma pedi nedir?

Bu çalışmalara başlamak için öncelikle bagetleriniz olmalı. Başlangıç için sadece bagetle yapacağınız egzersizler bile mevcut. Daha sonra müzik mağazalarından kolaylıkla bulabileceğiniz bateri çalışma pedi alabilirsiniz. Bu pedlere 50-150 TL aralığındaki fiyatlarda sahip olabilirsiniz. Birçok ped türü bulabilir ve çalışma şeklinize göre çeşitlendirme imkanınız mevcuttur. Kick çalışma pedi, ritim çalışma pedi gibi çeşitleri olup, 6″ 8″ 10″ 12″ 14″ ölçülerinde bateri çalışma pedleri bulabilirsiniz. Bateri çalışma pedi fiyatları, akustik veya elektronik bateriye göre oldukça hesaplıdır.

Evinde baterisi olmayan ve her zaman stüdyoya gitme imkanı olmayan bateristler için bu en profesyonel çözümdür. Peki yok mu bu işin başka çaresi derseniz, tabi ki var. Bateri pedindeki temel mantık, vurduğunuz yüzeyin bagetlere ve oradan elinize verdiği tepkinin, gerçek bateriye vururken verdiği tepkiye yakın olmasıdır. Yüzeyi bateri derisi yada pede benzeyen malzemeler ile kaplı olan tüm ev eşyalarını bu egzersizleri yapmak için kullanabilirsiniz. Tabii ki eşyaların kırılma riskini unutmayın.

Bu eşyaları kullanırken çıkan ses de bazen rahatsız edici olabilir. Bu durumdan kurtulmak içinde vuruş yüzeyini, tepkisini değiştirmeyecek şekilde kumaş yada süngerlerle kaplayabilirsiniz. Buradaki ince nokta bu kaplanan yeni yüzeyi çok kalın tutmamak ve bagetlerin istediğimiz şekilde sekmesini sağlayabilmek.

Benim birinci tavsiyem bir çalışma pedi edinmeniz ve doğru vuruş tekniklerini bu ped ile geliştirmeniz. Bateri çalışma pedleri, çevrenizi rahatsız etmeden uzun yıllar istediğiniz çalışmayı yapmanızı sağlayacak.

bateri çalışma pedi

bateri çalışma pedi

Eğer hayalinizde bateri çalmak varsa bunu pahalı stüdyolara giderek, para harcayıp evinizin bir odasını stüdyoya çevirerek, ya da komşuları umursamayıp yalıtım yapmadan bam güm vurarak, bateri çalışma pedi alarak, ya da evdeki eski bir eşyayı kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz. Yeter ki peşinden koşun…

Bateri çalmak, profesyonel eğitim yardımı ile daha da kolaylaşacaktır. Ücretsiz deneme dersi avantajı ile bateri kursu almak istersen buraya tıklayıp bizi araman yeterli.

İşte bu videoda da hayallerinin peşinden koşmayı bırakmamış bir baterist…

Elektronik bateri hakkında yazdığımız “Elektronik Bateri Çalışma Prensibi” başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0507 133 95 10