Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Duyduğunuzda Şaşıracağınız 10 Aranjmanın Orjinal Halleri

Müziğin evrenselliği ışığında, birçok şarkı farklı dilde yorumlanmıştır. Farklı dillerde yorumlanan şarkılar, her dilin kendine has havasını, o milletin kültürünü ve duygularını farklı şekilde barındırır. Biz de Espas Sanat blog yazarları olarak bugün yazımızda farklı bir konu işlemek istedik. Türkçe yorumlanan yabancı şarkılardan 10 tanesini sizin için derledik.

1- Simon Hadchiti -Aalim Allah (Burcu Güneş – Alim Allah)

90’lı yılların sonlarında çıkan şarkıları iyi hatırlayanlar bu şarkının Türkçe’sini kimin seslendirdiğini hemen anlamışlardır. Orjinali Simon Hadchiti‘ye ait olan şarkının Türkçe sözlerini de Zeynep Talu yazmış.

2- Mina – Giorini (Levent Yüksel – Ya Sonra)

Levent Yüksel‘in 2006 yılında çıkarttığı Kadın Şarkıları albümünde de yer alan çok güzel bir şarkı.

3- Amii Stewart – Working Late Tonight (Teoman – Uykusuz Her Gece)

Türkçe sözleri ile duymaya alışık olduğumuz bu şarkı, 1983 yılında Amerikalı Sanatçı Amii Stewart‘ın kendi adını taşıyan albümünde yer almış. Türkçe sözleri de orjinali ile hemen hemen aynı olan şarkının aranjman sözlerini Fikret Şenses yazmış.

4-Giannis Parios – Logia (Mehmet Erdem – Olur Ya)

Son günlerde Mehmet Erdem‘den dinlemeye alışık olduğumuz bu şarkı da, komşudan dilimize geçmiş. Orjinal versiyonunu Giannis Parios‘un seslendirdiği şarkı, Mehmet Erdem’in 2012 yılında yayınladığı Herkes Aynı Hayatta albümünde “Olur Ya” ismiyle yer bulmuş.

5-Raffaella Carra – A Far L’amore Comincia tu (Nez-Sakın Sakın Ha)

Nez‘in 2002 yılında çıkarttığı ve kendi adını taşıyan ilk albümünde duyduğumuz hareketli ve güzel bir şarkı.

6- Fairuz – Al Bint El Chalabiya (Deniz Seki – Böyle Gelmiş Böyle Geçer)

Arapça olan bu şarkının Türkçe versiyonuna Deniz Seki 4. albümü Aşkların En Güzeli‘nde yer vermiş. Bu güzel şarkının Türkçe sözlerini ise Fecri Ebicioğlu yazmış.

7- The Cedars – For Your Information (Mavi Işıklar-İyi Düşün Taşın)

Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan “Öyle Bir Geçer Zamanki” isimli dizide Mete karakterinin seslendirdiği bu şarkı, aslında The Ceddars grubunun For Your Information şarkısının Türkçe aranjmanı ve ilk olarak Mavi Işıklar seslendirmiş.

8- Ilan y Ilanıt – Basana Haba”a (Nilüfer – Başıma Gelenler)

Türkçesi ilk olarak Nilüfer 74′ albümünde yer alan bu şarkıyı, Nilüfer bir kez daha 2013 yılında çıkarttığı “13 düet” isimli albümde Gece grubuyla birlikte seslendirdi. Şarkının Türkçe sözleri de Ülkü Aker‘den.

9- Cologero – Si Suelement Je Pouvais Lui Manquer (Sertap Erener – Bir Damla Gözlerimde)

Türkçe sözlerini Sinan Kaynakçı’nın yazdığı bu Fransızca şarkının bestecisi Maurici Cologero.

10-Anna Vissi – Eleni (Hülya Avşar – Sevdim)

Komşudan bir şarkı daha, Hülya Avşar bu şarkıyı 2000 yılında “Sevdim” isimli single da seslendirmiş.

 

 

Duyduğunuzda aklınıza direk Türkçe versiyonları gelecek olan bu şarkılar, müziğin evrenselliğinin bir kanıtı. Biz Espas Sanat olarak bugün biraz daha farklı bir konu hakkında yazmak istedik. Gitar kursu, bateri kursu, piyano kursu gibi konular hakkında yazdığımız bir çok konu için blogumuzdaki yazılara göz atabilirsiniz.

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0533 590 34 55