Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Diyafram nefesi nedir? Doğru nefes nasıl alınır?

diyafram nefesi

Diyafram nefesi

Doğru konuşmak, doğru nefes almak, doğru şarkı söylemek için son zamanlarda oldukça bahsedilen bir konudan bahsedeceğiz size. Diyafram nefesi nedir? Nasıl alınır? Diyafram açıklığı nedir? Normal nefes almaktan farkı nedir? Diyafram ne işe yarar? gibi merak edilen soruların cevabını vereceğiz.

Diyafram Nedir?

Diyafram dediğimiz şey aslında kastır. Diyaframımız aslında akciğer ve burundan sonra solunumumuzu sağlayan organların başında yer alır, bu yassı ve geniş kas yapısı karın boşluğumuzu göğüs boşluğumuzdan ayırır.

diyafram nedir?

Diyaframın Görevi Nedir?

Diyafram en önemli organlarımızdan biridir. Diyafram kasının görevi, doğru nefes alındığında akciğerin potansiyelini arttırarak daha fazla oksijen alabilmemizi sağlar. Sesimizin daha gür çıkmasını, nefesimizi daha fazla tutabilmemizi, şarkı söylerken ve konuşurken kesilmememizi sağlar. Kısacası yaşamak için en çok ihtiyaç duyduğumuz şeyden, oksijenden daha fazla yararlanabilmemizi sağlar.

Diksiyon eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Tıklayın.

Diyafram nefesi nedir? Diyafram nefesi nasıl alınır?

Diyafram nefesi almak çoğu kişinin zorlandığı, uzun süre alıştırmalar yaparak alışkanlık edinilmesi gereken bir olaydır. Özellikle profesyonel olarak şarkı söyleyenlerin, tiyatrocuların ve sporcuların ihtiyaç duyduğu diyafram nefesi, aslında doğduğumuzda aldığımız doğru nefes alma şeklidir. Fakat sonradan bu nefes alma şeklini unuttuğumuz söylenir. Diyafram nefesi; midenin üstündeki diyafram kasının aşağıya doğru esnediği,  alınan nefesin ortaya çıkan boşluğa ve akciğerlerin neredeyse tamamına dolduğu nefes alma şeklidir. Normal nefes akciğerleri 500-800 cc oksijenle doldururken, diyafram nefesi ile akciğerlere 2500-3000 cc arası oksijen dolar. Diyafram nefesi ayrıca stres ve endişeyi azaltır, iyi bir uyku sağlar, diyabet riskini azaltır, odaklanmayı arttırır.

Diyafram egzersizleri yaparak siz de diyafram nefesi alabilirsiniz. Nasıl ki kol kaslarını çalıştırmak için spor yapmak gerekliyse diyafram kasını da çalıştırmak için egzersiz yapmak gereklidir. Bilinen ve en çok işe yarayan egzersiz şöyledir; yatağa veya yere sırtüstü uzanın ve karın kısmınıza ne hafif ne ağır orta ağırlıkta bir kitap koyun ve nefes alırken karnınızı şişirin. Kitap, siz karnınızı şişirdikçe aşağı yukarı inip kalkmalıdır. Bu egzersiz diyafram kasınızı geliştirecek ve oksijeni karın kısmınıza almanızı öğretecek. Ayrıca balon şişirmek de diyafram egzersizleri arasında yer alır.

Karın, nefes alırken dışa doğru verirken içe doğru hareket ediyorsa diyaframdan doğru nefes alıyorsunuz diyebiliriz.

Eğer doğru nefes eğitimi ve hitabetinizi profesyonel yardımla geliştirmek istiyorsanız Espas Sanat diksiyon kursu İzmir ile uygun fiyatlı olarak ders alabilirsiniz. 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0507 133 95 10