Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Diksiyon Dersleri için Nefes Egzersizleri

diksiyon-egzesizDoğru ve güzel konuşmak, konuşurken insanları etkilemek herkesin sahip olmak isteyeceği bir özelliktir. Diksiyon dersleri ile, hem konuşma problemlerini çözebilir, hem de daha etkileyici konuşmaya başlayabilirsiniz. Diksiyon dersi İzmir olarak biz bugünkü yazımızda; diksiyon dersinin temellerini oluşturan “nefes egzersizleri” konusuna değindik. 3 farklı pozisyonda yapılacak olan bu egzersizleri 3 başlık altında topladık.

  1. “Tıs-Tıs”

Eller diyaframda ve diyafram kası kasılarak alınan uzun bir nefes, “tıs, tıs” seslerinin “t” harfi vurgulu olacak şekilde nefes bitene kadar çıkartılmasıyla yapılan bu egzersiz, 3 farklı pozisyon için her pozisyonda 5 kere tekrarlanacak.

  1. “Tıssss”

Eller diyaframda ve diyafram kası kasılarak alınan uzun bir nefes, “tıssss” diyerek ve s harfi uzatılacak şekilde nefes bitene kadar çıkartılacak. 3 farklı pozisyonda her pozisyon için 5 kere tekrarlanacak.

  1. “Tıs-Hah”

Eller diyaframda ve diyafram kası kasılarak alınan uzun bir nefes “tıs-hah, tıs-hah” diyerek nefes bitene kadar çıkartılacak. Her pozisyon için toplam 5 kere tekrarlanacak.

Gelelim bu egzersizleri hangi pozisyonlarda yapacağımıza;

  1. Pozisyon

Ayağa kalkıp dik bir duruşa sahip hale geliyoruz. Ellerimiz diyafram kasının üzerinde ve egzersizleri yapmaya başlıyoruz.

  1. Pozisyon

Sırtımızı yaslayacak kısmı olmayan bir sandalye ya da tabureye oturuyoruz ve destek almadan dik bir duruşa sahip hale geliyoruz. Daha sonra her bir egzersizi 5 kere tekrar ediyoruz.

  1. Pozisyon

2.Pozisyonda olduğu gibi dik bir şekilde oturuyoruz ve ayaklarımızı yerden 20 cm kadar, dizlerimiz karnımıza doğru gelecek şekilde kaldırıyoruz. Burada önemli olan destek almamak. Bu hareket diyafram kasınızı en çok geliştirecek olan pozisyon. Egzersizleri ellerimiz diyafram kasımızın üzerinde olacak şekilde 5 kere tekrar ediyoruz.

Espas Sanat Diksiyon ve Güzel Konuşma Kursu Balçova olarak hazırladığımız bu yazıda, diksiyon dersinin temellerini oluşturan nefes egzersizlerinin bir kısmına yer verdik. Eğer daha doğru ve güzel konuşmaya sahip olmak istiyorsanız ve diksiyon dersleri ile ilgileniyorsanız, daha önceden yazmış olduğumuz “Diksiyon ve Güzel Konuşma Egzersizleri” başlıklı yazımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0507 133 95 10