Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Çocukların Gelişiminde Piyanonun Önemi

Müzik biz büyüklerin olduğu kadar çocukların da duygu ve hislerinde oldukça önemli bir yerdedir. Müziğin çocuk gelişimi açısından önemi de son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Müzik çocukların zihinsel, sosyal, psikolojik ve hatta fiziksel gelişmelerini olumlu yönde etkiler. Bu yazıda da biz en temel enstrümanların başında gelen piyanonun çocuk gelişimi üzerindeki etkisi hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Piyano çalmanın faydaları, piyano çalmanın çocuk gelişimindeki yeri, piyano dinlemenin faydaları, müziğin çocukların zihinsel gelişimindeki önemi gibi konulara yer verdik.

cocuklarin-gelisiminde-piyanonun-onemiPiyano çalmak birçok konuda çocukları geliştiren bir aktivitedir. Bu konuları başlıklar altında toplayacak olursak eğer;

* Zihinsel Gelişim

* Psikolojik Gelişim

* Sosyal Gelişim

* Fiziksel Gelişim gibi bir sınıflandırma yapabiliriz.

Zihinsel Gelişim

Yapılan birçok araştırmaya göre piyano çalmak çocukların fen ve matematik derslerinde daha başaralı olmasına yardımcı oluyor.

Piyano eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Tıklayın.

Müzik ile matematik arasındaki bağ piyanodan da önce ölçüler, ritim gibi kavramlarla birbiri ile bağlantılıdır. Ayrıca piyano çalmada iki el koordinasyonu, beynin farklı bölümlerinin aynı anda çalışması gibi durumlar zihinsel gelişmeyi olumlu yönde etkiler.

Piyano çalmak çocuklarda dikkat dağınıklığını da azaltır. Piyano çalan bir çocuk şarkıyı takip ederken güçlü bir konsantrasyona sahiptir. Bu durum ilerde tüm hayatında, yaptığı her işte konsantrasyonunu olumlu etkileyecektir.

Piyano çalan çocuklarda hafızanın geliştiği gözlenmiştir. Piyano özel durumdaki çocukların da zihinsel becerilerini geliştirmek için rehabilitasyon merkezlerinde kullanılır.

Psikolojik Gelişim

Konu ne olursa olsun bir şeylerle uğraşmak, bir şeyler üretmek çocuklar için çok önemlidir. Hayatta kendilerinin de bir şeyler başarabildiklerini ilk defa gördükleri bu zamanlar ilerdeki hayatları için çok önemli bir altyapıdır.

Piyano çalan bir çocuk bir şeyler yapmanın ve müziğin verdiği hazza ilk ulaştığında özgüveni artar. Çocukların her zaman özgüvenleri vardır ama bu şekilde bir şeyler üretip bunu da çevresindekilerin merakla takip etmesi bu durumu pekiştirir ve tüm hayatı boyunca özgüvenini üst noktaya taşır.

Sosyal Gelişim

Piyano öğrenmeye başlayan bir çocuk henüz okula ya da kreşe başlamamış bile olsa, ilk defa bir eğitmenle, belki arkadaşlarıyla ve oradaki insanlarla müziğin çevresinde gelişen sosyal bir alanda iletişime geçer. Çocukların sosyalleşmesinde oyun oynamak ne kadar önemliyse müzikte öyledir. Müzik bu konuda aynı oyun oynamak gibi bir etki gösterir.

Fiziksel Gelişim

Piyano çalmak beynin farklı bölümlerini geliştirdiği gibi iki el koordinasyonunu, el ile gözler arasındaki koordinasyonu da geliştirir. Piyano çalmaya çalışan bir çocuk parmak egzersizleri yapar ve her zaman daha fazla tuşa basabilmek için parmaklarındaki kasları geliştirmeye çalışır. Nasıl ki basketbol oynayan bir çocuk zıpladığında beyninden vücuduna büyüme ile ilgili sinyaller gidiyor ve basketbol çocuklarda boy uzamasına yardımcı oluyorsa, bu egzersizler de buna yakın bir etki gösterir.

Çocukların zihinsel, fiziksel, duygusal, sosyal, psikolojik vs. konularda gelişmesinde bu kadar etkili olan piyano tüm gelişmeleri sağlarken, piyano çalan bir çocuk aynı zamanda eğlenir ve hoş vakit geçirir. Müziğin sınırsız enerjisi ile beslenir. Siz de çocuğunuza piyano eğitimi aldırarak ona güzel bir hediye verebilirsiniz. Büyüme ve gelişmesine yardımcı olacak bu durum onu ilerde bir çok konuda bir adım öne çıkaracaktır.

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0507 133 95 10