Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Çello Nasıl Akort Edilir?

Bazı müzik aletleri vardır ki, sadece odanın bir köşesinde durması bile oraya asalet ve farklı bir hava katar. Hem sesi, hem kendine has havası, hem de asaleti ile çello bu tür enstrümanların başında gelen klasik bir çalgıdır. Çellonun gerek sesi, gerek çalınırken vücutla ahengi çok hoştur ve insanla en iyi bütünleşen müzik aletlerinden biridir.

Bu yazımız kapsamında edinebileceğiniz bilgiler aşağıda verilmiştir. İstediğiniz maddeyi okuyarak o konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Akort etmek nedir?
  • Bir enstrüman neden akort edilir?
  • Çello akordu nasıl yapılır?
  • Akort ederken nelerden yararlanılır?

çello konseri


Akort nedir?

Bir enstrümanın çalındığı zaman kulağa güzel sesler vermesi için ilk önce düzgün bir şekilde akort edilmesi gereklidir. Akort etme işlemi kısaca herhangi bir enstrümanın o enstrüman için belirlenen standart sesler için ayarlanmasıdır.

Örnek vermek gerekirse klasik gitar standart olarak 6 telli olarak üretilen bir enstrümandır ve bu enstrümanın en kalın telden en ince tele kadar olan ses sıralaması Mi – La – Re – Sol – Si – Mi‘ dir.


enstrüman akordu

Bir enstrüman neden akort edilir?

Az öncede sizlere belirttiğimiz gibi hangi enstrüman çalınıyor olursa olsun insan o enstrümandan güzel sesler duymak ister. Bunu sağlamak amacıyla da o enstrüman akort edilmektedir. Akordu olmayan bir enstrüman dinlendiğiniz zaman kulağınızı ne kadar rahatsız ettiğini siz de rahatlıkla fark edebilirsiniz. Akort etme işinin ne kadar önemli olduğunu ” youtube ” gibi sosyal medya platformlarından videolar izleyerek de anlayabilirsiniz.


Çello akordu nasıl yapılır?

Çello akorduna geçmeden önce sizlere notalar hangi harflerle gösteriliyor bilgi vermek isteriz. Bunun temel nedeni ise sizlere birazdan bahsedeceğimiz akort yöntemleri arasında bazı uygulama ya da yöntemlerde direk olarak nota değil de bu notaların müzikal açıdan harf karşılıklarının bulunmasıdır.

İlkokulda herkesin flüt ile yakından tanıdığı notaları bir hatırlatalım. Bu notalar ;

⇒ Do – Re – Mi – Fa – Sol – La – Si idi.

Bu notaların harf karşılıkları ise şu şekildedir ;

Do ( C ) – Re ( D ) – Mi ( E ) – Fa ( F ) – Sol ( G ) – La ( A ) – Si ( B )

Yukarıda görünen notaların harf karşılıklarını ezberlemek biraz zor olabilir. ” Notaları nasıl ezberleyebilirim ” diyorsanız yukarıdaki nota dizisini şu hale getirirsek alfabetik bir sıralama karşımıza çıkacaktır.

La ( A ) –  Si ( B ) – Do ( C ) – Re ( D ) – Mi ( E ) – Fa ( F ) – Sol ( G )

Bu bilgiler doğrultusunda siz de çellonuzu standart akort dizilimine göre rahatlıkla akort edebilirsiniz. Çellonun standart akort dizilimi ise Do – Sol – Re – La dır.


Akort ederken nelerden yararlanılır?

Bir enstrümanı akort ederken kullanılabilecek bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler sırası ile ;

  • Dijital bir akort cihazı ( dijital tuner ) kullanarak
  • Piyano yardımı ile akort etmek
  • Referans bir ses kullanarak

Tuner Kullanarak Çello Akort Etmek

Çello akort etmek için tellerin nota değerlerinin bilinmesi gerekir. Çello da nota değerleri kalın sesten ince sese doğru Do, Sol, Re ve La diye gider. Akort işlemi için bu tellerin eğer farklı bir nota değerinde iseler, kendi notalarına çekilmeleri gerekir.

Tuner kullanarak bu işlemi yapmak çok kolaydır. Kullandığınız tuner çellonun tellinden parmağınızla çıkarttığınız sesi algılar ve size nota değerini gösterir. Ulaşmak istediğiniz nota için sesi kalınlaştırmanız yada inceltmeniz gerekebilir. Bunu tunerınızın üzerindeki bilgi ekranından görebilirsiniz. Eğer sesin incelmesi gerekiyorsa teli daha çok germeniz yani burguyu sıkmanız, kalınlaşması gerekiyorsa da teli gevşetmeniz yani burguyu biraz açmanız gerekir. Tüm bu işlemleri sırayla bütün tellere uyguladığınızda çellonuzu akort etmiş olursunuz.

Piyano yardımı ile akort etmek

Eğer enstrüman üzerinde çok fazla hakimiyetiniz yoksa uygulanması zor bir akort yöntemidir. Bu akort yönteminin nasıl olduğunu piyano eğitimi aldığınız kişiden size göstermesini isteyebilirsiniz.

Bu yöntemde kısaca piyano üzerinden çellonun tellerine ait notalar çalınarak çello kulaktan akort edilir.

Referans Ses Kullanarak Akort Etmek

Referans ses kullanarak akort etmekte aslında tuner kullanma ile aynı mantıktadır. Burada biraz daha kulağınıza güvenmeniz gerekir. Akordunun tam olduğunu bildiğiniz başka bir müzik aletinden akort etmek istediğiniz telin nota değeri çalınır. Ve bu ses ile çellonuzun telinden parmağınızla çıkarttığınız ses karşılaştırılır. Aynı ses elde edilene kadar burgu sıkılır ya  da gevşetilir.

Bu yazımız ile Çello “Nasıl Akort Edilir?” Soruna cevap vermeye çalıştık. Eğer ilgileniyorsanız daha önce yazdığımız “Kemana Başlayacaklar İçin Hangi Kemanı Seçmeliyim” başlıklı yazımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz çello kursu İzmir hakkında daha detaylı bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Çello ve Piyano ile Harika ”Katibim” performansını sayfamızdan izleyebilirsiniz…

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0507 133 95 10