Yüzyıllar içinde şekil almış ve şu anki modern haliyle yıllardır olduğu gibi Türk müziğinin vazgeçilmez müzik aletlerinden bağlama, telli çalgılar ailesinden bir enstrümandır. Bağlama çalmak size müziğin keyfini sonuna kadar hissettirirken, sesi de sizi doğunun mistik havasına götürür. Bağlama çalmayı arzulayan müzikseverler için Espas Sanat Merkezi bu keyfi size yaşatıyor.


Bu yazımızın kapsamında öğrenecekleriniz ;

 • Bağlama kursu hakkında bilgi
 • Hangi bağlama türü ile kursa başlamak gerekli? Kısa sap mı uzun sap mı?
 • Bağlama almayı düşünenler için Espas Sanat güvencesi ile bütçenize uygun bağlama alımı
 • Espas Sanat’a nasıl ulaşabilirim

Bağlama Kursu

Bağlama Kursu

Bağlama ya da saz. Hangi ismi ile adlandırılırsa adlandırılsın bu enstrüman kültürel ve tarihi açıdan toplumumuzun vazgeçilmez bir parçasıdır. İzmir Bağlama Kursu ile sizde kolayca Bağlama çalmayı öğrenebilirsiniz. Sanat merkezimize Balçova başta olmak üzere Urla, Seferihisar, Güzelbahçe, Narlıdere, İnciraltı, Fahrettin Altay, Güzelyalı, Göztepe, Hatay, Konak, Karabağlar, Yeşilyurt ve İzmir’in her yerinden rahatça gelebileceğiniz sanat merkezimizde sıcak bir ortam sizi bekliyor.

İzmir’de bağlama kursu arayışında olanlar için, her yaşa uygun bağlama derslerimiz, uygun fiyatlı olarak mevcuttur. Derslere başlamadan önce de ücretsiz bağlama deneme dersine katılabilirsiniz. İzmir Bağlama Kursu Espas Sanat’ta ders programları kişiye özel olarak hazırlanmaktadır. Ayrıca bağlama satın almak isteyen öğrencilerimiz için uygun fiyatlı ve kaliteli bağlama satışlarımız da bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için İzmir Bağlama Kursu‘na telefonla veya mail yoluyla ulaşabilirsiniz. 

Şimdi biraz bağlamadan bahsedelim; Bağlama telli bir çalgıdır. Parmak ile veya mızrap ile çalınabilir. Bu sizin tarzınıza bağlıdır. Ayrıca bağlamanın yörelere göre boyutu ve türü değişebilmektedir. Bunlar; cura, çöğür ve meydan sazı gibi. Cura oldukça kısa saplı iken, meydan sazı oldukça uzun ve büyüktür. Zamanla kendi tarzınızı keşfettikçe hangisinin size göre olduğunu keşfedeceksiniz. Eğitmenlerimiz de bu konuda size yardımcı olabilir.

Bağlamayı tek bir alet olarak düşünmek doğru değildir. O bir çalgı ailesidir ve mızraplı çalgılar dediğimiz bu ailenin atası kopuz olup kökleri Orta Asya Türklerine kadar uzanır. Değişik coğrafya ve kültürlerde saz, cura, tar, çöğür, tambura, dombra, iki telli, kopuz gibi isimlerle anılır. Tarih boyunca insanların duygularını, hislerini, yaşamlarını anlatan bağlamanın sesini; esen rüzgardan, akan sudan, gürleyen havadan aldığına inanılır. Bu yüzden dinlerken alır bizi ve çok doğaldır sesi, götürür uzaklara.


bağlama-kursu-balçova

Bağlama Kursu İzmir ‘de Kısa Sap ve Uzun Sap Bağlama Kursu

Müzik, uzun zamandır insanlığın ruhunun dili ve aynası olmuştur. Müzik vasıtasıyla duygu ve düşünceler paylaşılmış, hem gülünüp, hem ağlanmıştır. Müzik için çok sayıda müzik aleti kullanılmış ve günümüzde kullanılan enstrüman çeşidi de zaman içerisinde oldukça çoğalmıştır.

Her birinin kendine has özelliği bulunan müzik aletlerinden biri de bağlamadır. Bağlamanın kültürümüzde büyük bir yeri vardır. Harika sesiyle bizi hem hüzünlendiren hem de eğlendiren başaran bir enstrümandır. Özellikle Türk Halk Müziğinin olmazsa olmaz enstrümanlarından biridir. Batı müziğinde kullandığı perde ve aralık düzeninden farklı bir düzene sahiptir. Dolayısıyla yöresel gidişatın elde edilmesini sağlar. Bu nedenledir ki, müziğimizdeki yeri çok büyüktür.

Bağlama çalmak ve bu alette usta olmak çok çalışma ve dolayısıyla da sabır gerektirir. Tabi bu ikisinin olması için de istekli olmak gerekir. Ayrıca iyi bir bağlama kursu almanız gerekir. Çünkü iyi bir bağlama eğitimi olmadan önemli teknikleri edinmek ve geliştirmek daha zor hale gelir. Ayrıca kişi yanlış alışkanlıklar edinerek gelişimini zorlaştırabilir.


Bağlama çalabilir miyim diye düşünmeyin! Siz de çalabilirsiniz!

İzmir’de en kaliteli ve hesaplı bağlama dersleri Balçova’da! Dilediğiniz parçayı kısa sürede çalmayı öğrenin.

İzmir Balçova Bağlama Kursu olarak kaliteli ve uygun fiyatlı profesyonel bağlama eğitimi imkânını sizlere sunuyoruz. Bu eğitimi alarak kendinizi ve tekniğinizi geliştirme imkânını edineceksiniz.

Hepsi profesyonel olan eğitmenlerimizin sizler için hazırladığı çeşitli çalışmalar ve sizlere aktaracakları teknik bilgiler ile iyi bir bağlamacı olma yolunda ilerleyebileceksiniz. Bunun için müzik teorisini ve makam derslerini de alacaksınız. Yani bunları bilmiyorsanız, endişelenmenize gerek yok. Çünkü derslerde bunları öğreneceksiniz.

Ayrıca bağlama kursu İzmir’de seviyenize göre parça çalışmaları ve enstrümanı daha iyi tanımanız ve kullanabilmeniz için egzersizler de yapacaksınız.


Bağlama kursu hakkında sık sorulan sorular

Bağlama Kursu

Bağlama Kursu

 • Bağlama derslerine katılmak için herhangi bir yaş sınırlaması var mı?

–  Kursa katılmak için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Her yaştan katılımcıya açığız. Müziğin yaşı olmadığı gibi yaşınızdan ve başarısız olacağınızdan çekinmenize gerek yok.

 • Ücretsiz deneme derslerinin amacı nedir? Nasıl randevu alınabilir?

–  Ücretsiz deneme dersleri, sizin hem öğretmenimiz hem de bizlerle tanışması için gerçekleştirilen bir durumdur. Yaklaşık 15-20 dakika süren ücretsiz deneme dersinde öğretmenimize aklınızda bulunan soruları sorabilirsiniz. Çalmayı istediğiniz parçalar ve kendinizi geliştirmek istediğiniz seviye baz alınarak sürekli güncellenen kişiye özel müfredat oluşturulmaktadır.

 • Her seviyeye uygun bağlama dersleriniz var mı ?

–  Bağlama kursumuz sadece başlangıç seviyesi için değildir. Eğitmenlerimiz her seviye için eğitim vermektedir.

 • Bağlama derslerine kayıt olmak istiyorum ancak bağlamam yok. Dersler nasıl gerçekleşiyor ?

–  Kursumuza katılmak için bir bağlama sahibi olmanıza gerek yok. Kursumuzda bağlamaları kullanabilirsiniz ve bunlarla pratik yapabilirsiniz.

 • Bağlama satışınız var mı ?

–  Her bütçeye uygun bağlama satışımız mevcut.

 • Başlangıç için ne kadar bir bütçe ayırmam gerekli ?

–  Başlangıç için çok pahalı bir bağlama almanıza gerek yoktur. Daha uygun fiyatlı orta veya başlangıç düzeyde bir bağlama ile başlayabilirsiniz. Uygun fiyatlı bağlama satın almak için bizden destek alabilirsiniz!

 • Haftanın hangi günleri kaça kadar hizmet veriyorsunuz ?

–  İzmir bağlama kursu haftanın her günü 22.00’a kadar açıktır. Ders almak isterseniz bizimle iletişime geçerek, kendinize uygun bir saat bulup eğitime başlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için telefon ile bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca kursumuzu ziyaret ederek, kafanızdaki soruları sorabilirsiniz. Unutmayın, istekliyseniz başaramamanız için hiçbir sebep yok. İsteklerinizi ertelemeyin ve deneme derslerimize katılın.

 • Yeriniz nerede ?

Bağlama kursumuza İzmir’in birçok noktasından rahatlıkla ulaşabilirsiniz,

 • Bağlama Kursu Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım

–  Hemen bizimle irtibat geçip deneyimli hocalarımızla deneme dersi yapabilir ve akabinde hemen bağlama öğrenmeye başlayabilirsiniz.

 • Bağlama Kursları Kaç Kişilik

–  Sizin isteğiniz ve durumunuza göre bir ders planı çıkartılır. Derslerimizden grup yada birebir olarak faydalanabilirsiniz.

 • Ne kadar zamanda öğrenebilirim?

–  Bu durum değişkenlik gösterse de ortalama süre 6-8 aydır. Ancak bu süreyi kısaltmak, çalışmaları eksiksiz ve sık tekrarlamak ile mümkün olur.

 • Bağlama öğrenmek için bir yaş sınırı var mıdır?

–  Bağlama dersleri için bir yaş sınırı olmasa da 7 yaş uygun görülmüştür. Ancak bağlamayı tutacak ve hakim olacak yaşta olmanız yeterlidir.

Solağım ve bağlama çalabilir miyim?
Sol elini kullanan insanlar için üretilmiş bağlamalar mevcuttur. Bu bağlamalardan bir tane edinip bağlama çalmaya başlayabilirsiniz.

Balçova başta olmak üzere Urla, Seferihisar, Güzelbahçe, Narlıdere, İnciraltı, Fahrettin Altay, Güzelyalı, Göztepe, Hatay, Konak, Karabağlar, Yeşilyurt ve İzmir’in her yerinden rahatça gelebileceğiniz sanat merkezimizde sıcak bir ortam sizi bekliyor

Hemen Espas Sanat bağlama kursu İzmir ‘den ücretsiz deneme dersi randevusu alın ve aklınızdaki bütün soruları sormak için 0533 590 34 55 numaralı telefonumuzu arayın.