Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Attilâ İlhan

Adı sonbahar, adı aşk, mevsimi güz. Sevdiğinin adını aklına mıh gibi kazıyan aşık. Bu yola çıkmamızda, yazdıklarıyla, yaptıklarıyla bize ışık tutan büyük hocamız; Attilla İlhan. Espas Sanat, yazarlık kursu İzmir olarak bugünkü yazımızı, ölümünün 11. yıldönümü olan üstadımız Attilla İlhan anısına yazıyoruz.

attila-ilhan-espas

15 haziran 1925’te İzmir’de hayata gözlerini açan bu sanat adamının pek bilinmese de tam adı Attilla Hamdi İlhan. Babasının işinden dolayı çeşitli şehirlerde eğitim hayatına başlayan şair, okul yıllarında bile büyük zorluklar yaşadı. İzmir Atatürk lisesinde bir kıza yazdığı Nazım Hikmet şiirinden dolayı 16 yaşında tutuklandı. Ancak okuma sevdası onu 1944 yılında tekrar liseye gitmesini sağladı ve 1946 da resmen liseden mezun oldu.

İlk şiir kitabını 1948 de yayımladı. Kendi imkanları ile yayımladığı bu kitabın adı Duvar’dı. Hayatta bir çok kez insanların kendisine duvar ördüğü bir sanatçının, sanata dair bıraktığı ilk yapıtın ismi “Duvar”.

İstanbul’u çok sevdi, Paris’e gitmesi gerekti, ve doğduğu şehir İzmir’e kendini hep vefa borçlu hissetti. Hayatının bir dönemi bu üç şehir arasında geçti.

Mavi akımının önde gelen sanatçılarından olan Attilla ilhan’a sadece yazar demek çok yanlış olur. O her zaman sanatta çok yönlülüğü savundu. O bizlere çok fazla şey bıraktı. Sayısız şiir, roman.. Yazdığı bir çok senaryo televizyonlarda evlerimizi ısıttı ve onun adına da birçok kitap yazıldı.

Biz de ölümünün 11. yıldönümünde hocamızı bu şekilde anmak istedik. Öğrettiklerin bizimle büyük üstat..

 

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0533 590 34 55