Espas Sanat Blog

Sanatsal Paylaşımlar ve Haberler

Ahmet Ertegün Kimdir ?

Müzik dünyası için çok önemli bir insan , ünü tüm dünyaya yayılmış söz yazarı, iş adamı, Atlantic Records’un kurucusu.

Ahmet Ertegün’ü tanımayanlar bu yazıyı okuduklarında vay be diyebilirler. Onu tanıyanlar için de bu yazı müzik dünyasında ne kadar başarılı bir insan olduğunu tekrar hatırlatacaktır.

ahmet-ertegun

Ahmet Ertegün 1923 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Münir Ertegün Milli mücadele sırasında önemli görevlere atanmış bir devlet adamıdır. Babasının Milletler Cemiyeti Gözlemciliği görevi ile birçok Avrupa ülkesinde eğitim gören Ahmet Ertegün’ün son durağı 1935 yılında Amerika olmuştur.18 yaşında kardeşi Nasuhi Ertegün ile Duke Ellington, Lena Horne, Jelly Roll Morton gibi blues sanatçıları ile arkadaş oldu. Babasının vefatının ardından Türkiye’ye dönmeyen Ertegün yapacakları için ilk adımı atmış oldu.Felsefe eğitimi alan Ertegün Amerika’da aile dostları Dr. Vahdi Sabit’den 10 bin dolar borç alarak Atlantic Records’u yarattı. Çok önemli müzisyenlerle arkadaşlıklar kuran Ertegün birçok jazz efsanesine kolayca imza attırmıştır. 1947 yılında ilk olarak Harlemaies’in “The Rose of the Rio Grande” albümü Atlantic Records’da kaydedilmiştir.

1949 yılında Stick Mcghee’in ‘’Drinkin’  Wine Spo-Dee-O-Dee albümü 1 milyondan fazla satış rakamıyla ilk hit olmuştur. 1955 yılında 20 bin dolar farkla Elvis Presley’i elinden kaçıran Atlantics  Ray Charles, Aretha Franklin, Ella Fitzgerald, Miles Davis, Frank Zappa, Stevie Wonder, Rolling Stones, Bee Gees, Led Zeppelin, Genesis, Emerson Lake and Palmer, Bette Midler gibi bir çok muazzam müzik ikonlarına kasetler yapmış ve dünyaca tanınmasını sağlamıştır. Eric Clapton’ın keşfedilmesi de Ahmet Ertegün imzalıdır.

Ahmet Ertegün 3 kere Grammy ödülü kazanmıştır. İlk kez verilen ve çok önemli isimlerin jürisinde bulunduğu ICON Onur Ödülü’ne layık görülmüştür.

Müzik kariyerindeki muhteşem yıllarından sonra futbola da el atan Ertegün Amerika’ya futbol kültürünü getiren insanlardan biriydi. New York Cosmos takımının kurucusu olan Ertegün Pele ve Beckenbauer gibi süper starları transfer ederek taraftarların gözünde taht kurmuştur.

29 Ekim 2006 yılında Rolling Stones konseri sırasında ayağı kayan Ertegün başını vurmuş ve yaralanmıştır. Hastanede yapılan ilk müdahaleden sonra yoğun bakıma alınmış ve maalesef 14 Aralık 2006 tarihinde vefat etmiştir.

 

Ahmet Ertegün Türk müziğinde çok önemli bir yeri olan ”Katibim” şarkısını Amerikan kültürüne yerleştirmiştir.

İletişim

Bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz!

Balçova, İzmir

info@espassanat.com
0507 133 95 10